ביטוח משכנתה

ביטוחי משכנתה

המושג "ביטוח משכנתה" כולל שני סוגי ביטוחים:

ביטוח המחזיר לבנק את יתרת המשכנתא במקרה של מוות רוכש הדירה.

ביטוח לשמירה על שלמות המבנה או הדירה.

ביטוח המבנה מיועד גם למקרים בהם הנכס ניזוק בצורה רצינית, והלווה לא שילם את חובו לבנק. במקרה כזה, תשלום חברת הביטוח ישמש להחזר ההלוואה, בגבולות הסכום שעליו הוסכם. ביטוח משכנתה כולל גם נזקים נוספים, כגון נזקי צנרת, שתיקונם עלול לעלות כסף רב.

פוליסות ביטוח החיים, המוסבות לטובת המשכנתה, הנן פוליסות סטנדרטיות בעלות מאפיינים כמעט זהים. כמעט כל פוליסה אפשרית תתקבל על-ידי הבנק, ורוב הסיכויים שתהיה זהה לזו שמציע הבנק בעצמו. למרות זאת כדאי ורצוי לבדוק את סכומי הביטוח – אם הסכומים לא ישביעו את רצון הבנק, ראשי הוא לדחות את הפוליסה ולא לאשרה. ההבדל העיקרי בין הפוליסות שהבנק מציע לבין הפוליסות המוצעות לכם ישירות דרך חברת הביטוח – הוא המחיר. הבדלי המחירים יכולים להגיע במצטבר לעשרות אלפי שקלים.

חשוב לדעת כי בבנק אין רכיב של "אחריות כלפי צד ג'", לעומת זאת בפוליסה של חברות הביטוח יש אחריות ע"ס 500,000 ש"ח כלפי צד ג'.
כמו כן ניתן להעביר את הביטוח בכל עת מהבנק (אפשרות זו מצוינת גם בטפסים השנתיים שנשלחים למבוטח אחת לשנה). העברת הביטוח מהבנק נעשית ע"י סוכן הביטוח או הסוכנות שמיניתם לצורך העניין. אך ראו הוזהרתם – האחריות על התהליך היא בראש ובראשונה שלכם; לכן שימו מבטחם בסוכני-ביטוח מקצועיים בעלי ניסיון.

ביטוח חיים הכלול בביטוח המשכנתה

איך הבנק יכול לוודא שהמשכנתה תיפרע?
לשם כך יש ביטוח חיים, הכלול בביטוח המשכנתה. ביטוח החיים מבטיח שהחוב ייפרע על-ידי חברת הביטוח, במקרה מוות של אחד או יותר מהלווים. ביטוח חיים הקשור למשכנתה מבוצע דרך הבנק או בחברת הביטוח.
חשוב לזכור – ביטוח חיים פרטי אינו יכול לבוא במקום ביטוח חיים משכנתאי.

כל סוגי ההלוואות כיום מותנות בביטוח חיים, בין אם ההלוואה היא מכספי הבנק ובין אם היא מכספי המדינה (הלוואות ממשרד השיכון, הלוואת זכאות, הלוואות עולים ועוד). בנקים מסוימים אינם דורשים תשלום ביטוח חיים על כספי מענקים, לכן אם המענק הוא מרכיב גדול בהלוואתכם – בדקו אם הבנק שבו לקחתם את ההלוואה מחייב ביטוח המענק.

ביטוח נכס

ביטוח הנכס נועד לשמירת שלמות המבנה או הדירה, או לפדיון ההלוואה במקרי נזק. סכום הכיסוי משקף את עלות הבנייה ונקבע לפי משתנים שרירותיים. אין לחשוב שסכום הכיסוי, המכונה גם "סכום ביטוח הנכס", מהווה מדד לערך השוק של הנכס; הוא רק מעריך את סכום הפיצוי במקרה נזק, על סמך עלות הבנייה.

להלן סוגי הכיסוי של ביטוח נכס:

כיסוי לנזקי אש, סערה, שיטפון, התפוצצות וכו'.

כיסוי לנזקי רעידת אדמה עם השתתפות עצמית בגובה 10%.

כיסוי לנזקי צד ג'.

כיסוי לנזקי צנרת ומים (כיסוי זה הוא עכב אכילס של ביטוח הנכס, לכן חשוב לבדוק מי נותן את השירות).

כיסוי לצמודי-מבנה כגון ארונות קיר, שיש, אסלות, כיורים ואמבטיות.

ביטוח זה לא מכסה נזקים של פעולת טרור, מלחמה או הריסת המבנה על-ידי הממשלה. האחריות בחלק ממקרים אלו מוטלת על מס-רכוש.
ניתן גם לרכוש מרכיב "ערך קרקע", המבטיח את ערך הקרקע גם בבניין משותף.
חשוב להעריך את שווי המבנה נכון אחרת המבוטח עלול להימצא בתת ביטוח, ובמקרה של נזק הפיצוי שישולם ע"י חברות הביטוח יהי חלקי בלבד, מה שיצריך הוצאות גדולות מצד המבוטח.

גלו איך ניתן לחסוך כסף בביטוח משכנתא!

ביטוח משכנתה

גלו איך ניתן לחסוך כסף בביטוח משכנתא!
ביטוח דירה ומשכנתה

היי! לפני שאתה עוזב..

השאר לנו פרטים ונבדוק את תיק הביטוח שלך בחינם!

דילוג לתוכן